prekast
prekast püskürtülmesi

Prekast Nedir ?

Prekast nedir; (kelime anlamı olarak önceden imal edilmiş) literatürde, GRC (Glase Reinforced Concrete) GFRC (Glass Fiber Reinforced Concrete) olarak da bilinen ve 1970 ’li yıllardan sonra yapı uygulamalarında kullanılan lif takviyeli betondur. Ülkemizde fiber beton olarak da bilinir. 1980 ’den sonra ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde prekast beton üretimlerinde lif takviyesi olarak E tipi cam elyaflar yerine AR tipi alkaline dayanıklı cam elyaf kullanılmaktadır.

prekast nedir

Prekast, beyaz çimento, özel silis kumu, çeşitli kimyasal maddeler, AR tipi alkaline dayanıklı cam elyaf, su ile karıştırılarak kalıplara püskürtülmesi ve priz uygulanması yolu ile elde edilir. Kalıp uygulanacak yüzeye göre hazırlandığı için uygulamada büyük kolaylık sağlamaktadır. Klasik betonla aynı mukavemete sahip olmasına rağmen çok daha hafif bir beton türü olduğu için taşıması ve montajı kolay olduğu gibi, suya dayanıklılığı sayesinde dış yüzeylerde kolayca uygulanabilir. Temiz yüzeyi sayesinde sağlamlığı yanında estetik bir görünüm de sağlar.
Dış cephe kaplamalarında kullanıldığında su, ısı, nem, ve sese karşı yüksek bir izolasyon sağlamaktadır. İzolasyon amacına göre çimento miktarında değişiklik yapılarak en yüksek verim alınabilmektedir. Çimento oranının ayarlanması hassas bir konu olduğu için konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Prekast Avantajları

  • Dayanıklı ve hafiftir.
  • Kolay montaj edilir.
  • Ekonomik ömrü uzundur.
  • Dış hava koşullarına karşı izolasyon sağlar.
  • Esnetiktir.
  • Şekil verilmesi kolaydır.