prekast cephe kaplama üretimi yapılırken

Prekast Cephe panelleri üretilirken

prekast cephe

Prekast montajlanırken

Prekast Cephe Kaplama

Günümüzde binalar için en önemli yapı elemanlarından biri yalıtımdır. Prekast cephe, panel şeklinde üretilirken üretim sürecinin bir ürünü olarak doğal yalıtım elementlerine sahiptir. Ek olarak izolasyon yapılmasına gerek kalmaz. Binanın kaba inşaatı bittikten sonra ısı ve ses yalıtımı yapacak şekilde üretilen paneller, çelik dübeller ve çelik ankrajlar ile çelik iskelete bağlanarak yüzeye montajlanır. Yapılan testlere göre 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak üretilen prekast cephe kaplamaları yangına dayanıklı maddeden üretilir.

prekast cephe

Prekast cephe

Önceden binaları daha gösterişli hale getirmek için kullanılırdı. Binalar da hayal gücü ve deneyime bağlı olarak neredeyse tasarım sınırı yoktu. Prekast cephe uygulanan bir bina diğer binalara göre açık bir şıklığa sahip olurdu. İnce yapıda ve hava koşularına dayanıklı olduğu için hem binaya yük bindirmez hem de yıpranmazdı. Fakat günümüzde tasarım gösterişliliği yanında izolasyonu, montaj kolaylığı, hafifliği, dayanıklılığı gibi avantajları ile hemen her binada tercih edilmeye başlamıştır.

Prekast Cephe Üretimi:

Prekast beton çeşitli elementlerin birleştirilmesi ile oluşur. Çimento, silis kumu, çeşitli kimyasal maddeler su ile karıştırılır. Karma aşamasında AR tipi alkaline dayanıklı cam elyaf karışıma eklenir. Oluşan karışım önceden monte edilecek yere göre hazırlanmış kalıplara püskürtülür. Dondurucu sıvılar da kalıba döküldükten sonra kalıp dinlenmeye bırakılır. Kalıp donduktan sonra monte etmeye hazır olarak montaj birimine teslim edilir. Burada ki önemli nokta karışımın doğru ölçülerde ayarlanmasıdır. Ölçüsü yanlış ayarlanan bir kimyasal betonun mukavemetini bozduğu gibi montaj aşamasında istenmeyen sorunlar çıkarabilir.

Uygulamaları ve Faydaları

Prekast cephe panelleri, okullar, ofis binaları, apartmanlar, binalar, oteller, moteller, yurtlar ve müstakil evler dahil her bina tipi üzerinde kullanılmıştır. Bina kaplamasının veya cephenin bir parçası olarak görülmekle birlikte, binanın yapısal sisteminin bir parçası olarak da hizmet verecek şekilde tasarlanabilirler. Bu da bina çevresindeki kiriş ve sütunlara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Enerji verimliliği ve estetik çok yönlülüğünün yanı sıra mükemmel gürültü azaltma, olağanüstü dayanıklılık (çürüme, çatlama vb.) ve hızlı inşaat sağlarlar.

Bizi tercih edenler:

  • Muğla Sıtkı koçman Üniversitesi Hastanesi
  • Dm İnşaat
  • Yiğit İnşaat
  • Optimar İnşaat
  • Armutalan Villası
  • Marmaris İçmeler İdaş Otel
  • Marmaris Yazıcı Malikanesi